Clerkships for the 2015-16 Term
All are members of the Class of 2015 unless otherwise noted.
Evan Adams ’14
The Hon. Carolyn Chiechi
U.S. Tax Court
Ben Aiken ’14
The Hon. Randolph D. Moss
U.S. District Court for the District of Columbia
Ryan Baasch
The Hon. Karen LeCraft Henderson
U.S. Court of Appeals for the D.C. Circuit
Michael Baker ’14
The Hon. D. Brooks Smith
U.S. Court of Appeals for the Third Circuit
Andrew Bank
The Hon. Deborah Chasanow
U.S. District Court for the District of Maryland
Kathryn Barber
The Hon. Leonie M. Brinkema
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Peter Benson
The Hon. Stephanie D. Thacker
U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit
Craig Bergman ’12
The Hon. Alison J. Nathan
U.S. District Court for the Southern District of New York
Sarah Brigham
The Hon. Stuart L. Peim
N.J. Superior Court
Matthew Brooker
The Hon. J. Harvie Wilkinson III ’72
U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit
Audrey Brown ’10
U.S. District Court for the Northern District of Alabama
Sarah Buckley ’14
The Hon. Judith W. Rogers LL.M. ’88
U.S. Court of Appeals for the D.C. Circuit
Katie Clifford
The Hon. Donald M. Middlebrooks LL.M. ’04
U.S. District Court for the Southern District of Florida
Ryan Comer
The Hon. Norman K. Moon ’62, LL.M. ’88
U.S. District Court for the Western District of Virginia
Adam Crews
The Hon. T. S. Ellis III
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Sarah Daley
The Hon. Keith Starrett
U.S. District Court for the Southern District of Mississippi
Jamie Deal
The Hon. Rebecca Beach Smith
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Ariel Dean
The Hon. Solomon Oliver, Jr.
U.S. District Court for the Northern District of Ohio
Diana Dickinson ’14
The Hon. Howard D. McKibben
U.S. District Court for the District of Nevada
Megan Durkee
The Hon. Arenda Wright Allen
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Mark Earley
The Hon. Henry E. Hudson
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Caitlin Eberhardt
The Hon. Michael D. Wilson
Hawaii Supreme Court
Rory Erickson-Kulas
The Hon. Michael Mosman
U.S. District Court for the District of Oregon
Ronald Fisher ’14
The Hon. Michelle T. Friedland
U.S. Court of Appeals for the Ninth Circuit
Francesca Fitch ’14
The Hon. Liam O’Grady
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Nicole Frazer
The Hon. Jeffrey S. Sutton
U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit
Alexandra Gabriel
Staff Clerkship
Virginia Beach Circuit Court
Andrew Gann
The Hon. Norman K. Moon ’62, LL.M. ’88
U.S. District Court for the Western District of Virginia
J. Todd Garcia
The Hon. Virginia Emerson Hopkins ’77
U.S. District Court for the Northern District of Alabama
Aaron Gober-Sims ’14
The Hon. Solomon Oliver, Jr.
U.S. District Court for the Northern District of Ohio
Scott Goodwin ’06
The Hon. Kent A. Jordan
U.S. Court of Appeals for the Third Circuit
Kieran Hartley ’14
The Hon. Eduardo Rodriguez
U.S. District Court for the Southern District of Texas
Cara Henis
Judges Rosemary Betts Beauregard and Kenneth S. Clark, Jr.
Court of Common Pleas in Georgetown, Delaware
Carl Hennies ’13
The Hon. Henry F. Floyd
U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit
Genevieve Hoffman
The Hon. Jay Scott Bybee
U.S. Court of Appeals for the Ninth Circuit
Sejal Jhaveri
The Hon. John A. Gibney, Jr. ’76
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Thomas Johnson
The Hon. Eldon E. Fallon
U.S. District Court for the Eastern District of Louisiana
Joel Johnson
The Hon. T. S. Ellis III
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Hilary Johnson
The Hon. Thomas L. Gowen
U.S. Court of Federal Claims
Cagle Juhan ’12
The Hon. Norman Moon ’62, LL.M. ’88
U.S. District Court for the Western District of Virginia
Allen R. Kathir ’14
The Hon. Beth Labson Freeman
U.S. District Court for the Northern District of California
Hunter Kendrick ’14
The Hon. David Hale
U.S. District Court for the Western District of Kentucky
Rachel Kinkaid
The Hon. Raymond M. Kethledge
U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit
Christopher Knight
The Hon. Gershwin Drain
U.S. District Court for the Eastern District of Michigan
Leigh Kobrinski ’10
The Hon. Adalberto Jordan
U.S. Court of Appeals for the Eleventh Circuit
Emily Kveselis ’14
The Hon. Julia Smith Gibbons ’75
U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit
Michael Landman
The Hon. Stephen Underhill
U.S. District Court for the District of Connecticut
W. Andrew Lanius
The Hon. Edith H. Jones
U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit
Hayden Lawson
The Hon. Amos L. Mazzant
U.S. District Court for the Eastern District of Texas
Justin Lollman ’14
The Hon. Gregory Kent Frizzel
U.S. District Court for the Northern District of Oklahoma
Trevor Lovell
The Hon. Roger L. Gregory
U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit
Jason Lynch ’12
The Hon. Rosemary Collyer
U.S. District Court for the District of Columbia
Brian Mammarella
The Hon. John W. Noble
Delaware Court of Chancery
David Martin
The Hon. James L. Robart
U.S. District Court for the Western District of Washington
Robert (Charlie) Merritt III
The Hon. Thomas Johnston
U.S. District Court for the Southern District of West Virginia
Heather Milligan
The Hon. Thomas C. Wheeler
U.S. Court of Federal Claims
Sinead O’Doherty ’08
The Hon. Patrick Auld
U.S. District Court for the Middle District of North Carolina
Amanda Oakes ’14
The Hon. Jeffrey Alker Meyer
U.S. District Court for the District of Connecticut
Lide Paterno
The Hon. Paul V. Niemeyer
U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit
Mario Peia
The Hon. Legrome D. Davis
U.S. District Court for the Eastern District of Pennsylvania
Nick Peterson ’14
The Hon. Eugene E. Siler, Jr. ’63, LL.M. ’95
U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit
Bryan Podzius
The Hon. Kevin R. Huennekens
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
K. Ross Powell
The Hon. Robert G. Doumar ’53, LL.M. ’88
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Archith Ramkumar ’13
The Hon. Dennis Jacobs
U.S. Court of Appeals for the Second Circuit
Nick Reaves
The Hon. D. Brooks Smith
U.S. Court of Appeals for the Third Circuit
Brett Rector
The Hon. Michael F. Urbanski ’81
U.S. District Court for the Western District of Virginia
Rhett D. Ricard
The Hon. Henry M. Herlong
U.S. District Court for the District of South Carolina
Kevin Richards ’14
The Hon. Alan D. Lourie
U.S. Court of Appeals for the Federal Circuit
Catharine Richmond ’14
The Hon. Elwood Lui
California Court of Appeal
Nicholas Roberge
The Hon. Guy Humphrey
U.S. District Court for the Southern District of Ohio
Kathleen Robeson
The Hon. Stephen C. St. John ’77
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Jon Sabol ’11
The Hon. Virginia M. Kendall
U.S. District Court for the Northern District of Illinois
Franklin Sacha
The Hon. Ed Carnes
U.S. Court of Appeals for the Eleventh Circuit
Charles Shin ’13
The Hon. Lee Solomon
New Jersey Supreme Court
Heidi Siegmund
The Hon. Robert Payne
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Matthew Skanchy
The Hon. Robert G. Doumar ’53, LL.M. ’88
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Allison Smith
The Hon. Rebecca Beach Smith
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Jessica Sommer ’12
The Hon. Elizabeth Harris
Colorado Court of Appeals
Taylor Steffan
The Hon. Patrick E. Higginbotham
U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit
Caroline Courtney Stewart
The Hon. James O. Browning ’81
U.S. District Court for the District of New Mexico
Samuel Strongin
The Hon. Leo Sorokin
U.S. District Court for the District of Massachusetts
Sean Suber ’14
The Hon. Thomas Vanaskie
U.S. Court of Appeals for the Third Circuit
Kaitlin Venables
The Hon. Thomas A. Varlan
U.S. District Court for the Eastern District of Tennessee
Jessica Wagner
The Hon. Jerry E. Smith
U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit
Dan Wallmuth
The Hon. John Anderson
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Porter Wells
The Hon. Josiah Dennis Coleman
Mississippi Supreme Court
Christopher White
The Hon. James Cacheris
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Sam Whitt ’12
The Hon. Leonard P. Stark
U.S. District Court for the District of Delaware
Jack Zugay
The Hon. David Guaderrama
U.S. District Court for the Western District of Texas
Ryan Zumwalt
The Hon. Daniel P. Jordan III ’93
U.S. District Court for the Southern District of Mississippi
Supreme Court Clerks
Galen Bascom ’13
The Hon. Stephen G. Breyer
Andrew Kilberg ’14
The Hon. Anthony M. Kennedy
Ben Tyson ’14
The Hon. John G. Roberts
Jonathan Urick ’13
The Hon. Antonin Scalia