Clerkships for the 2013-14 Term
All are members of the class of 2013 unless otherwise noted.
Ogechi Cynthia Achuko
The Hon. T. Rawles Jones Jr. ’73
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
John Warren Akin
The Hon. Jackson Kiser
U.S. District Court for the Western District of Virginia
Capt. James S. C. Baehr ’08
The Hon. Edith Clement
U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit
Gillian Anne Barkins
The Hon. William De Lorenzo, Jr. ’69
N.J. Superior Court
Rianna Barrett ’11
The Hon. Percy Anderson
U.S. District Court for the Central District of California
Galen Bundy Bascom
The Hon. Merrick Garland
U.S. Court of Appeals for the D.C. Circuit
Stephanie Lynn Beach
The Hon. Stephen Dwyer
Washington State Court of Appeals
Lucas Beirne '12
The Hon. Patrick Higginbotham
U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit
Paul Belonick ’10
The Hon. Carlos Bea
U.S. Court of Appeals for the Ninth Circuit
Neil Bernardo
The Hon. Donald E. Beachley
Washington County (MD) Circuit Court
Alex Berrang ’10
The Hon. Rosemary M. Collyer
U.S. District Court for the District of Columbia
Micki Bloom ’12
The Hon. Ann O’Regan Keary
District of Columbia Superior Court
Lauren Crowell Bingham
The Hon. Gary Jones
U.S. District Court for the Northern District of Florida
Virginia Bruner ’11
The Hon. Peter Messite
U.S. District Court for the District of Maryland
Duncan Burke
The Hon. Lidia Stiglich
Second Judicial District for the State of Nevada, County of Washoe
Shruti Chaganti
The Hon. Rudolph Contreras
U.S. District Court for the District of Columbia
Heaven Chanel Chee
The Hon. George Hanks
U.S. District Court for the Southern District of Texas
Kristina Chi-kay Cho
The Hon. David Bauman
N.J. Superior Court
Megan Marie Coker
The Hon. Norman Moon ’62, LL.M. ’88
U.S. District Court for the Western District of Virginia
C. Ben Cooper ’11
The Hon. Guy Cole
U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit
Rebecca Barret Dalton
The Hon. W. Scott Bales
Arizona Supreme Court
Margaret Davis
The Hon. Randolph Beales ’86
Virginia Court of Appeals
Lucas Edward DeLoach
The Hon. James Jones ’65
U.S. District Court for the Western District of Virginia
Jeremiah Armstrong Egger
The Hon. Rebecca Beach Smith
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Elspeth England ’11
The Hon. Mary Beth Coster Williams
U.S. Court of Federal Claims
Lydie Essama ’11
The Hon. Peter Hall
U.S. Court of Appeals for the Second Circuit
Noah S. Frank
The Hon. Richard Andrews
U.S. District Court for the District of Delaware
Keith Bernard French, Jr.
The Hon. Carlton Reeves ’89
U.S. District Court for the Southern District of Mississippi
Scott Davis Gallisdorfer
The Hon. Alberto Diaz
U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit
Rebecca Gantt '11
The Hon. Raymond Jackson ’73
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Wade Alexander Gelbert
The Hon. Robert Ballou ’87
U.S. District Court for the Western District of Virginia
Jeff Albert George
The Hon. Jeffrey Bivins
Tennessee Criminal Court of Appeals
Matthew James Glover
The Hon. Neil Gorsuch
U.S. Court of Appeals for the Tenth Circuit
Varun (Shiva) Goel ’11
The Hon. Maryanne Trump Barry
U.S. Court of Appeals for the Third Circuit
E. Jon Gryskiewicz
The Hon. Robert Doumar ’53, LL.M. ’88
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Jonathan David Guynn
The Hon. David Campbell
U.S. District Court for the District of Arizona
Andrew Spencer Hansbrough
The Hon. Thomas Russell
U.S. District Court for the Western District of Kentucky
Christopher Anthony Hatfield
The Hon. Robert Lynn
New Hampshire Supreme Court
Sarah Alison Hemmendinger
The Hon. James Cacheris
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Carl Richard Hennies
The Hon. David C. Norton
U.S. District Court for the District of South Carolina
Monvan Hu
The Hon. Jamie Happas
N.J. Superior Court
Chase Johnson ’09
The Hon. Victor Wolski ’91
U.S. Court of Federal Claims
Andrew Koelz ’11
The Hon. Charles Pannell
U.S. District Court for the Northern District of Georgia
Georgiana Konesky ’12
The Hon. Roger Titus
U.S. District Court for the District of Maryland
Theodore Druce Kwong
The Hon. Andrew Hanen
U.S. District Court for the Southern District of Texas
Cameron Kynes ’11
The Hon. Gregory A. Phillips
U.S. Court of Appeals for the Tenth Circuit
Megan Lacy ’10
The Hon. Diarmuid F. O'Scannlain LL.M. ’92
U.S. Court of Appeals for the Ninth Circuit
Aaron Lerner
The Hon. E. Gregory Wells '86
Calvert Country (MD) Circuit Court
Kyle Christopher Mallinak
The Hon. Robert Payne
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Nicholas Theodore Matich
The Hon. Richard C. Wesley
U.S. Court of Appeals for the Second Circuit
Stuart Seets McCommas
The Hon. Alice M. Batchelder LL.M. ’88
U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit
Calleigh McRaith ’12
The Hon. Barry Anderson
Minnesota Supreme Court
Jeremy Merkelson ’09
The Hon. Ketanji Brown Jackson
U.S. District Court for the District of Columbia
Seth Adam Meyer
The Hon. Richard F. Suhrheinrich LL.M. ’90
U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit
Jordan Miller
The Hon. Stephen Markman
Michigan Supreme Court
Lisa Miller ’10
The Hon. Edgardo Ramos
U.S. District Court for the Southern District of New York
Ryan O. Mowery
The Hon. Liam O’Grady
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Priscilla O. Ochu-Artus
The Hon. Arenda Allen
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Anthony James Oley, Jr.
The Hon. Lee A. Harris Jr.
Henrico County (VA) Circuit Court
David Mitchell Parker
The Hon. D. Brooks Smith
U.S. Court of Appeals for the Third Circuit
Samuel Poole ’11
The Hon. Lawrence Baskir
U.S. Court of Federal Claims
Tiffany Parrish Rainbolt
The Hon. Karen Bowdre
U.S. District Court for the Northern District of Alabama
Austin Lewis Raynor
The Hon. J. Harvie Wilkinson ’72
U.S. Court of Appeals for the Fourth Circuit
Emily Renzelli ’12
The Hon. Irene Keeley
U.S. District Court for the Northern District of West Virginia
Whitney R. Ripplinger
Virginia Beach (VA) Circuit Court
Meredith Rugani ’07
The Hon. Margot Brodie
U.S. District Court for the Eastern District of New York
Joel Sanderson ’12
The Hon. Jane Stranch
U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit
Katherine Jordan-Schadler ’12
The Hon. Joseph Nega
United States Tax Court
Jason Schaengold ’12
The Hon. Edith Clement
U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit
John Edward Schiltz
The Honorable David M. Ebel
U.S. Court of Appeals for the Tenth Circuit
Kathleen Shen ’12
The Hon. Alison Nathan
U.S. District Court for the Southern District of New York
Yangho Shin
The Hon. Peter Bogaard
N.J. Superior Court
Emerson Arthur Siegle
The Hon. Norman Moon ’62, LL.M. ’88
U.S. District Court for the Western District of Virginia
Laura Charlotte Smith
The Hon. Jorge Solis
U.S. District Court for the Northern District of Texas
Austin Daniel Smith
The Hon. Robert Doumar ’53, LL.M. ’88
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Jesse Stewart ’12
The Hon. Brian Jackson
U.S. District Court for the Middle District of Louisiana
Taylor Stout ’10
The Hon. Rebecca Beach Smith
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Levi William Swank
The Hon. Alice M. Batchelder LL.M. ’88
U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit
Mezathio Theodore Takougang
The Hon. Kenneth Hoyt
U.S. District Court for the Southern District of Texas
Tayler Wayne Tibbitts
The Hon. N. Randy Smith
U.S. Court of Appeals for the Ninth Circuit
Mike Toth ’06
The Hon. Edith Jones
U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit
The Hon. Stuart G. Nash
District of Columbia Superior Court
Monica Catherine Tuck
Alexandria (VA) Circuit Court
Jonathan Daniel Urick
The Hon. Amul Thapar
U.S. District Court for the Eastern District of Kentucky
Rhuju Nishith Vasavada
The Hon. Zachary Hawthorn
U.S. District Court for the Eastern District of Texas
Alexis Joy Weyers
Virginia Beach (VA) Circuit Court
Casey Lynn White
The Hon. T.S. Ellis
U.S. District Court for the Eastern District of Virginia
Philip Daniel Williamson
The Hon. Lavenski Smith
U.S. Court of Appeals for the Eighth Circuit
Joseph Wood ’12
The Hon. Jay Bybee
U.S. Court of Appeals for the Ninth Circuit
Norfolk (VA) Circuit Court
Tyler Young ’12
The Hon. Edith Jones
U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit
U. S. Supreme Court Clerks
Katherine Mims Crocker ’12
The Hon. Antonin Scalia
Brian Schmaltzbach ’10
The Hon. Clarence Thomas